Związek Polaków w Mediolanie powstał 14 kwietnia 1996r. roku z inicjatywy małej grupy Polaków mieszkających w Lombardii na czele z inż. Tadeuszem Slodykiem i przy wsparciu ówczesnego Konsula Generalnego RP w Mediolanie Gerarda Pokruszyńskiego, w celu pogłębiania i umacniania więzi pomiędzy Polakami na obczyźnie, rozpowszechniania w społeczeństwie włoskim znajomości dorobku historyczno-kulturalnego Polski oraz propagowania coraz aktywniejszego udziału Polaków w życiu społeczno-kulturalnym Włoch.
Związek wpisany jest do Rejestru Stowarzyszeń powadzonego przez Urząd Miasta Mediolan i Prowincję Mediolan pod numerem 46 i należy do Związku Polaków we Włoszech, organizacji o charakterze federacyjnym zrzeszającej stowarzyszenia polonijne działające na terenie całych Włoch.
Związek jest organizacją apolityczną i bezwyznaniową, której przyświecają ideały wolności, demokracji oraz aktywności społecznej. Celem działalności Związku jest:
-utrzymanie silnego ducha patriotycznego oraz ścisłych i trwałych kontaktów z Polską;
– podtrzymywanie i rozwijanie idei solidarności i braterstwa między członkami Związku;
– wspomaganie moralne i materialne, w miarę potrzeb i możliwości, osób, które znajdują się w trudnej sytuacji;
– promowanie i krzewienie znajomości języka polskiego;
– rozwijanie, promowanie, wspomaganie i prowadzenie studiów i badań w dziedzinie historii, nauki i kultury polskiej;
– wspomaganie i działanie na rzecz integracji Polaków w społeczeństwie włoskim;
– pogłębianie i umacnianie więzi, które od wieków łączą narody Polski i Włoski, poprzez rozpowszechnianie w społeczeństwie włoskim znajomości dorobku historyczno-kulturalnego Polski oraz propagowanie coraz aktywniejszego udziału Polaków w życiu społeczno-kulturalnym Włoch.
Związek może prowadzić następujące rodzaje działalności:
a) organizacja i prowadzenie działalności kulturalnej, artystycznej rekreacyjnej o znaczeniu społecznym, łącznie z działalnością wydawniczą oraz promocja i rozpowszechnianie informacji o wydarzeniach kulturalnych;
b) edukacja i nauczanie oraz prowadzenie innych działań kulturalnych o charakterze społecznym skierowanych na edukację;
c) każda inna działalność, nie wymieniona powyżej lecz powiązana z poprzednimi, spójna i zgodna z celami dla których został utworzony Związek oraz przydatna do ich osiągnięcia.
Siedziba Związku Polaków w Mediolanie znajduje się w Mediolanie, Viale Monza 16, w Kancelarii Adwokackiej Casale Cicu Lombardo.