“Wielowiekowa spuścizna szopkarska.” – spotkanie dla dzieci w wieku 3-14 lat – 1 grudnia 2024 – relacja

Związek Polaków w Mediolanie i Ludoteka Polska w Mediolanie “Na wyspach Bergamutach” miał przyjemność zaprosić dzieci w wieku od 3 do 6 lat i od 7 do 14 lat wraz z rodzicami na spotkanie w niedzielę 1 grudnia 2024 o godzinie 16:00.

Projekt „Nasze tradycje -nasz skarb” – współfinansowany z funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej

Zajęcia przebiegły w prawdziwie świątecznym klimacie. Na początku, po krótkim wstępie integracyjnym z Panią Agnieszką, dzieci przystąpiły do składania i dekorowania świątecznej choinki. Następnie starsze dzieci wzięły udział w prezentacji na temat tradycji szopkarskiej. Szczególnie miło było wysłuchać doświadczeń rodziców, którzy chętnie włączyli się w dyskusję na temat bożonarodzeniowych szopek w Polsce i we Włoszech.  W kolejnej części zajęć uczestnicy mieli okazję zapoznać się z procesem pracy z gipsem i tworzenia odlewów. Dzięki temu mogli oswoić się z tym materiałem oraz dowiedzieć się o nim czegoś nowego. W trakcie warsztatów wspólnie stworzyliśmy szopkę, korzystając z silikonowej formy. Dzieci z wielkim entuzjazmem malowały figurki temperami, tworząc swoje własne, niepowtarzalne wersje bożonarodzeniowej szopki.

Młodsze dzieci po ubraniu choinki rozmawiały o Bożym Narodzeniu. Obejrzały obrazki w książce przedstawiające podróż Maryi i Józefa do Betlejem, przyjrzały się stajence, w której urodził się mały Jezus i powiedziały, co się w niej znajduje. Maluchy naśladowały głosy osiołka, owieczek, pieska i krówki, a następnie bawiły się w zabawę ruchową “Pogubiły się owieczki”, w której pastuszkowie usiłowali zaprowadzić niesforne owieczki do stajenki.

Aby przygotować się do malowania naszych gipsowych szopek, przedszkolaki zapoznały się z właściwościami tego materiału. Każde dziecko otrzymało miseczkę, w której mieszało gips z wodą, a później wlewało powstałą masę do małych, płytkich foremek, tworząc świąteczne dekoracje i obserwując stopniowe twardnienie gipsu. W czasie oczekiwania na całkowite wyschnięcie odlewów, przedszkolaki obejrzały zdjęcia szopek bożonarodzeniowych. Najbardziej podobały im się bogato zdobione szopki krakowskie. Kiedy odlewy były suche, można było przystąpić do malowania. Dzieci z zapałem dekorowały własnoręcznie wykonane figurki oraz gipsowe szopki przygotowane wcześniej przez nauczyciela. Obejrzały silikonową formę i dowiedziały się, w jaki sposób szopki zostały wykonane

Na zakończenie, zaśpiewaliśmy wspólnie kolędę, a dzieci z radością rozebrały choinkę, kończąc nasze świąteczne spotkanie.

Fotorelacja:

Udostępnij:

stopka
stopka
Skip to content