Tablica z polskim napisem na fasadzie kościoła Santa Maria alla Porta, autor: Aneta Walczak

“Ślady” polskie w Mediolanie – Część 2

Wracamy na naszą trasę na tropie materialnych pamiątek działalności Polaków w regionie, tym razem rozszerzając temat również o ciekawostki związane z obecności naszych rodaków w historii popularnych miejsc w Mediolanie.

Kościół polski

Kolejny nasz przystanek to Santa Maria alla Porta i polska parafia w Mediolanie. Historia Polskiej Misji Katolickiej w mieście sięga 2000 roku. To cenny pod względem historycznym i artystycznym kościół. Dla wielu Polaków może być niczym krótka wycieczka do Polski. Mimo że jest jedynie wypożyczany polskiej społeczności został “spolszczony” i mimo że na pierwszy rzut oka nie przypomina typowego, polskiego kościoła, wiernych już na zewnątrz przed wejściem dumnie wita napis: “Kościół polski” oraz tablica z polskimi ogłoszeniami dla parafian. Na piętrze można skorzystać z biblioteki z książkami w języku polskim. Poza tym parafia posiada kryptę imienia Jana Pawła II, wykorzystywaną na różnego rodzaju imprezy i spotkania.

Zdjęcie 1. Fasada kościoła Santa Maria alla Porta, autor: Aneta Walczak

Jak w wielu polskich kościołach nie może zabraknąć reprodukcji obrazu Jezusa Miłosiernego – wizerunku przedstawiającego Chrystusa Zmartwychwstałego, który udziela ludzkości łask wysłużonych na krzyżu. Przyjmuje się, że pierwszy występujący również pod nazwą “Jezu ufam Tobie” obraz namalował Eugeniusz Kozmirowski w 1934 roku na polecenie Jezusa, według wskazówek świętej Faustyny, na pamiątkę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku, 22 lutego 1931 roku.

Obraz znajduje się po lewej stronie Ołtarza. Symetrycznie, w drugiej części kościoła umieszczono wizerunek Marki Boskiej Częstochowskiej, zwanej też Jasnogórską czy Czarną Madonną. Uważany za cudowny obraz przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem znajdujący się w najważniejszym i najbardziej uczęszczanym polskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, w kaplicy Matki Bożej pod opieką Ojców Paulinów w Częstochowie, nieznanego autorstwa, otoczony szczególnym kultem religijnym. Pod reprodukcja obrazu znajduje się polskie godło, czyli Orzeł Biały co w najlepszy możliwy sposób podkreśla narodowość parafian.

Zdjęcie 2 Wnętrze kościoła Santa Maria alla Porta, autor: Aneta Walczak

Msze odbywają się dwa razy w tygodniu, w niedzielę o 11.00 i w czwartek o 17.00. Dzięki temu, że odprawia się je w języku polskim uczestniczy w nich wielu Polaków, szczególnie w czasie święceń pokarmów w okresie Wielkanocnych, Bożego Narodzenia oraz Świąt Narodowych.

Aleja Adama Mickiewicza w Parku Sempione

Polski akcent możemy odnaleźć także w jednym z największych parków w mieście, Parco Sempione. Jedna ze ścieżek zbudowanego w stylu angielskim założenia parkowego nosi nazwę alei Adama Mickiewicza. Wszystkie uliczki są nazwane od słynnych europejskich pisarzy. Polski poeta znalazł się w towarzystwie Wolfhanga Goethe, Michele Cervantesa, Giorgio Byrona, Wiliama Shekspira czy Friedricha Schillera i innych. Obecność polskiego wieszcza jest nie przypadkowa nie tylko ze względu na to, że jest jednym z najbardziej cenionych poetów europejskich, ale również, że założył w 1848 r. polski legion, agitując wśród włoskiego społeczeństwa na rzecz tzw. „sprawy polskiej”. Wielu Polaków wzięło wówczas czynny udział w walkach o zjednoczenie Włoch.

Zdjęcie 3. Mapa Parco Sempione z uwzględnioną alejką imienia Adama Mickiewicza, źródło.

Bona Sforza na mediolańskim Zamku

Polskich akcentów możemy doszukać się nawet spacerując po Zamku Sforców. Przez pierwsze lata swojego dzieciństwa przebywała w Bona Sforza. Królowa przyszła na świat 2 lutego 1494 roku we włoskim mieście Vigevano, 30 km od Mediolanu. Pochodziła z możnego rodu książąt Mediolanu, Sforzów – była córką Izabeli Aragońskiej i Giana Galeazza. Historię jej początków w Lombardii i tego jak trafiła na polski dwór krakowski przypomnimy już niebawem w jednym z kolejnych artykułów, które pojawią się na stronie Związku Polaków w Mediolanie.

Polskie” parki i ulice

W stolicy Lombardii znajduje się też kilka ulic przywołujących skojarzenia z Polską i znanymi Polakami, takich jak: via Varsavia, via Copernico, czy via Chopin. Mieszkańcy Mediolanu często nie słyszeli o tym, że jeden najbardziej znanych parków w mieście, powszechnie znany jako “Parco delle Basiliche” od 2000 roku oficjalnie jest nazwany imieniem Jana Pawła II. Park położony jest w bardzo wyjątkowym miejscu, między dwoma bazylikami: San Lorenzo i Sant’Eustorgio. Wizyta w nim jest jak „spacer archeologiczny” pomiędzy absydami obu bazylik o bardzo dużym znaczeniu historycznym. Park to doskonałe miejsce do odpoczynku wśród drzew w historycznym centrum Mediolanu.

Polski Design na Targach w Mediolanie

Jeśli już o Parco Sempione mowa to warto pomyśleć o rodakach spoglądając na Triennale Design znające się na terenie założenia parkowego. Muzeum, a także hale targowe Rho Fiera, jest w samym centrum wydarzeń odbywających się co roku w niemal całym mieście “święta designu”. Organizowane od pół wieku Salone Internazionale del Mobile to największe w Europie i najbardziej prestiżowe targi wzornictwa przemysłowego. Co roku przyciągają tysiące wystawców i zwiedzających z całego świata. Na kilka dni Mediolan staje się miejscem spotkań projektantów mebli i wnętrz, producentów, agentów, architektów oraz dziennikarzy i ludzi z pasją do dobrego wzornictwa. Polacy mają w tym temacie wiele do powiedzenia, a ich projekty przyciągają uwagę, zaskakują i dają do myślenia niemal w każdej edycji targów. Tylko w 2024 roku zaprezentowało się kilkudziesięciu polskich projektantów, firm oraz grup projektowych, którzy tworzą unikatowe, uniwersalne przedmioty, m. in. Aleksandra Gaca, Maria Jeglińska, Kosmos Project, Kristoff, Lorens, Malafor, Baskho Trybek oraz Zieta Prozessdesign.

Polscy śpiewacy w La Scali

Przechodząc nieopodal La Scali warto z dumą przypomnieć sobie, że wśród międzynarodowego grona artystów tworzących historię La Scali mieli i mają swój udział również artyści polscy. Historię Polaków na scenie operowej rozpoczyna Ludwika Leśniewska, ceniony sopran solistka Teatru Wielkiego w Warszawie, kolejno Władysław Miller, znakomity bas, Teodozja Friderici, Edward i Józefina Reszke, Władysław Mierzwiński, Teresa Arkel, Rosa Merolla, Giovanni Luria, Regina Pinkertówna, Adama Didur, Ewa Didur, Salomea Kruszelnicka, Tadeusz Leliwa, Karolina Pietraszewska, Helena Zboińska – Ruszkowska, Helena Rakowska oraz Margot Kaftal. Omówienie dorobku Polaków na jednej z największych europejskich scen z pewnością zasługuje na oddzielną publikację.

Piłkarze i San Siro

Na naszej trasie śladami polskich akcentów w Mediolanie nie może zabraknąć również akcentu sportowego. Niedawno na naszej stronie ukazał się artykuł dotyczący Piotra Zielińskiego. Piłkarz jako pierwszy grający w reprezentacji w Interu, wystąpił niedawno na mediolańskich Derbach. Warto pamiętać o tym przy najbliższej wizycie na mediolańskim stadionie San Siro.

Link do artykułu o Piotrze Zielińskim znajdziesz tutaj.

Polskie marki w Mediolanie

Na koniec naszej listy czas na kilka nowości z Mediolanu widzianego jako “światowa stolicy stylu”, dlatego na koniec naszej trasy symboliczny akcent modowy. Od niedawna, na jednej z głównych arterii zakupowych można zrobić zakupy w dobrze znanym wśród w salonie Reserved. Gdańska grupa odzieżowa LPP otworzyła w Mediolanie pierwszy taki salon we Włoszech. To podobno tylko etap w rozwoju sieci sprzedaży w Europie Zachodniej. LPP jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowej. Debiut miał miejsce przy Corso Vittorio Emanuele II w Mediolanie. Marka otworzyła się już na mediolańskiej Corso Buenos Aires 59, gdzie z początkiem marca powstał drugi salon Reserved o powierzchni ponad 1,5 tys. m kw. Flagowy brand można znaleźć też w nowym centrum handlowym Merlata Bloom, gdzie zadebiutowało także Mohito. Obecność polskiego gracza w Mediolanie podkreśla prestiż marki i potwierdzenie przywiązania do mody i trendów. Na jednej z głównych ulic zakupowych, Corso Buenos Aires otworzyło się również niedawno sklep bardzo popularnej polskiej sieci Pepco. W Mediolanie znajdują się siedziby polskich firm, np. Comarch, proponująca nowoczesne rozwiązania IT.

Zarówno materialne pamiątki, jak i rozpowszechnianie wiedzy na temat działań Polaków w Mediolanie stanowią bardzo ważną wartość edukacyjną, która pomaga dbać o polskie Dziedzictwo Kulturowe. Artykuł miał na celu przybliżyć Wam polskie miejsca pamięci narodowej oraz ciekawostki na temat narodowych śladów w Mediolanie. Oficjalną listę Poloników można znaleźć na Portalu Dziedzictwo za granicą”. To kompleksowa baza danych prowadzona przez Instytut Polonika, poświęcona polskiemu dziedzictwu kulturowemu znajdującemu się za granicą. Jeśli interesują Was, gdzie w różnych częściach świata można spotkać obiekty związane z historią i sztuką Polską, wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszecie interesujący Was obszar, by sprawdzić oficjalną listę takich przedmiotów i miejsc. Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do poszukiwania ciekawostek i polskich akcentów w Mediolanie.

Jeśli nie zapoznałeś się jeszcze z I częścią artykułów kliknij tutaj: klik.

Autorka: Aneta Walczak

Zdjęcie baner.: Tablica z polskim napisem na fasadzie kościoła Santa Maria alla Porta, autor: Aneta Walczak.

„Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych”

Udostępnij:

stopka
stopka
Skip to content