Miasto 44

Projekcja filmu MIASTO 44 – Jana Komasy – relacja

Projekcja filmu „MIASTO 44” w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego (1 sierpnia 1944 – 2 października 1944) miała na celu przybliżeniu Polakom tej wciąż zbyt mało znanej karty historii Polski. Powstanie warszawskie było akcją powstańczą podjętą przez polską Armię Krajową, która w dniach od 1 sierpnia do 2 października 1944r. usiłowała odbić stolicę Polski z rąk okupanta niemieckiego, Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces podporządkowywania i sowietyzacji Polski. 

Powstanie Warszawskie wybuchło, jak opisano powyżej, 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 i trwało 63 dni do godz. 21.00 2 października 1944 r. Podpisanie rozejmu między walczącymi stronami nastąpiło w nocy z 2 na 3 października 1944 r. Powstanie warszawskie było „największym zrywem wolnościowym II wojny światowej”. Prawie 50 tysięcy powstańców Armii Krajowej stawiło czoła Niemcom, którzy okupowali stolicę Polski od 1939 roku.

W obliczu bierności sowieckiej Armii Czerwonej, obozującej po drugiej stronie Wisły oraz nierównych sił powstańców w walce z siłami niemieckimi, Powstanie warszawskie kosztowało życie 16000 żołnierzy AK i 150000 polskich cywilów. Zniszczeniu uległo 25% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy. Wraz z systematycznymi zniszczeniami prowadzonymi przez Niemców po stłumieniu powstania, które trwały do 16 stycznia 1945 r., naziści zniszczyli łącznie 70% domów i 90% zabytków dziedzictwa historycznego.

Związek Polaków w Mediolanie w 80 rocznicę Powstania warszawskiego zaproponował projekcję filmu fabularnego „Miasto 44” w prestiżowym Audytorium Fundacji Kulturalnej San Fedele w samym centrum Mediolanu. Podczas wieczoru uczestnicy spotkania zostali powitani przez gospodarzy wieczoru- Annę Maciąg- prezesa Związku Polaków w Mediolanie, Martę Zagorówską z działu kultury Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie oraz Andrea Chimento- krytyka filmowego, dziennikarza Sole24ore i profesora Uniwersytetu Cattolica w Mediolanie. Projekcję filmu „Miasto 44” poprzedziło wyświetlenie krótkiego filmiku, w którym reżyser filmu- Jan Komasa powitał gości na Sali i wyjaśnił okoliczności powstania filmu. Po zakończeniu projekcji uczestnicy spotkania opowiedzieli o swoich odczuciach i refleksjach dotyczących filmu oraz samego Powstania, a Andrea Chimento moderował dyskusje i odpowiadał na pytania publiczności. Film został wyświetlony w języku polskim z napisami w języku włoskim. W projekcji uczestniczyło około 80 osób.

Fotorelacja:

Udostępnij:

stopka
stopka
Skip to content