“Polonia głosem Polski” to projekt Fundacji Republikańskiej, którego celem jest przekazanie organizacjom polonijnym i zrzeszonym w nich Polakom narzędzi do sprawniejszego działania i budowania pozytywnego wizerunku Polski w danym państwie.
W ramach projektu rozpoczynamy cykl webinarów adresowanych do obecnych i przyszłych działaczy polonijnych oraz nauczycieli. Wiele ciekawego znajdzie w nich każdy, kto chce nauczyć się posługiwania historią w tworzeniu pozytywnego wizerunku Polski i Polaków. Zaplanowaliśmy również zajęcia praktyczne, obejmujące pracę z mediami, prowadzenie social mediów, a także zarządzanie projektami i finansowanie ich.
Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkich zainteresowanych działaczy polonijnych. Jednocześnie prosimy Państwa o przekazywanie dalej informacji o naszym cyklu szkoleń!
Cykl rozpocznie webinar “Wybitni Polacy uczą nas historii”. Historia Polski opowiadana przez pryzmat dokonań wybitnych Polaków, to nowatorskie podejście, które daje wiele możliwości. Jak mówią jego pomysłodawcy Tomasz Bastkowski i Bartłomiej Pilarczyk związani z Akademią Nauczyciela: “Nasi wielcy rodacy są jak magnes, przyciągają do Polski i polskości nie tylko nas, ale również inne narody”.
Rozumiejąc mechanizmy polityki historycznej i mając za sobą takie postacie jak Kopernik, Skłodowska, Chopin czy Robert Lewandowski możemy otwierać na Polskę serca i umysły innych narodów. O tym właśnie podczas kolejnego webinaru opowie Mariusz Staniszewski – dziennikarz, publicysta, były redaktor naczelny “Rzeczy Wspólnych”.
Sprawnego poruszania się w świecie mediów będzie uczył Łukasz Wróbel, specjalista ds. public relations. Ten webinar pozwoli zrobić pierwsze kroki we współpracy z dziennikarzami. Organizatorzy szkolenia chcą pokazać, że nie taki diabeł straszny jak go malują, i że można przebić się do mediów nie mają tzw. parcia na szkło.
Media dzisiaj to również serwisy społecznościowe. Jak wielki potencjał jest na wyciągnięcie naszych rąk będzie przekonywał Łukasz Zając, właściciel agencji PR, który na co dzień praktykuje to, o czym będzie mówił. W szkoleniu będzie wspierać go Daria Bulanda z Fundacji Republikańskiej, która pokaże jak w prosty sposób przygotować materiały graficzne. Te szkolna z pewnością przydadzą się każdemu kto korzysta z Internetu, a wiedza z nich wyniesiona będzie przydatna nie tylko w działalności polonijnej. Na koniec same konkrety o pieniądzach.
Maria Wojas zajmująca się od lat pozyskiwanie funduszy dla organizacji pozarządowych powie skąd brać pieniądze na projekty polonijne i jak zarządzać projektami, aby je skutecznie rozliczać.
Można wziąć udział w jednym szkoleniu, ale najlepiej skorzystać ze wszystkich. Udział jest bezpłatny. Trzeba tylko zgłosić swój udział. Osobom, które wypełnią formularz zgłoszeniowy organizatorzy prześlą łącze do webinarium w dniu danego szkolenia. Dzięki serwisowi Zoom będzie można wziąć interaktywny udział w szkoleniu. Podczas każdych zajęć jest przewidziany czas na pytania.
PRZYGOTOWALIŚMY NASTĘPUJĄCE ZAJĘCIA:
Wybitni Polacy uczą nas historii.
8 lub 10 listopada – dwa terminy do wyboru
Tomasz Bastkowski i Bartłomiej Pilarczyk – edukatorzy związani z Akademią Nauczyciela, Polonijną Szkołą Online, Ligą Gier IPN i z Edukacją SEN.
Co łączy Mikołaja Kopernika, Marię Skłodowską-Curie i Roberta Lewandowskiego? Niezwykłe sukcesy! Przełomowe dokonania! Oraz…problemy, kłopoty, trudności… Naszą opowieść o historii Polski, którą możecie z dumą przekazywać dalej w Waszych krajach zamieszkania oprzemy na prezentacji sylwetek wybitnych Polaków. Konkretni ludzie stanowią wzór do naśladowania i wychowują następców. W panteonie wybitnych Polaków mamy mężów stanów, naukowców, podróżników, wynalazców, artystów, przedsiębiorców, działaczy społecznych, duchownych, a także sportowców. Oni wszyscy byli i są znakomitymi ambasadorami Polski. Mimo, że większości z nich nie ma już wśród nas, to ich historie i dokonania są wciąż żywe, bo wnieśli swój wkład w rozwój Polski i Świata.
Polityka historyczna kluczem do serc i umysłów.
15 lub 17 listopada – dwa terminy do wyboru
Mariusz Staniszewski – dziennikarz, publicysta, były red. nacz. “Rzeczy Wspólnych”.
Historia jest wielką nauczycielką życia, źródłem mądrości narodów i całej ludzkości. Historia jest również narzędziem dla pielęgnowania dobra wspólnego, do uprawiania polityki i osiągania korzyści dla Polski i Polaków na całym świecie. Bywa tarczą i mieczem, ale dzięki nam może stać się mostem! Historię można znać, ale jednocześnie można nie potrafić opowiedzieć jej innym, a w szczególności ludziom, których przodków nie dotyczyła. O tej trudnej sztuce posługiwania się historią na arenie międzynarodowej będziemy mówić w trakcie naszego szkolenia. Pokażemy mechanizmy funkcjonowania polityki historycznej i przykłady, które pozwolą lepiej je zrozumieć i zapamiętać. Nauczymy jak opowiadać o naszej historii by wpływać na poprawę sytuacji Polski i Polaków. Pokażemy potencjał polskiego soft power i wskażemy propozycje aktywności dla Polonii w tym obszarze.
Jak przebić się do mediów, nie mając parcia na szkło?!
22 lub 24 listopada – dwa terminy do wyboru
Łukasz Wróbel – specjalista ds. public relations, doradca polityczny, politolog.
Każda działalność publiczna wcześniej czy później zwiąże się ze współpracą z mediami. Mamy w tym doświadczenie i chcemy się nim podzielić. Pokażemy jakie treści należy komunikować do mediów w kraju zamieszkania, jakie do mediów polonijnych, a jakie do mediów w Polsce. Nauczymy jak profesjonalnie przygotować zaproszenie dla mediów, informację prasową, jak mówić, by być cytowanym. Pokażemy jak wykorzystać media społecznościowe by zaistnieć z naszym przekazem w mediach tradycyjnych. Gwarantujemy masę praktycznych informacji z pierwszej ręki.
Zostań królową/ królem internetów. Poznaj kilka sztuczek, które ukrywają przed Tobą właściciel agencji reklamowych.
29 listopada – jeden termin
Łukasz Zając – ekspert public relations, socjolog, autor książki „Po co jest PR?” Daria Bulanda – koordynatorka projektów, Fundacja Republikańska.
Państwo wybaczą tytuł, ale takie właśnie są prawa Internetu. W natłoku informacji każdy walczy o uwagę. Tego właśnie chcemy nauczyć na tym szkoleniu. Pokażemy jak prowadzić kanały w różnych mediach społecznościowych. Wytłumaczymy do czego można ich używać, gdzie i jakie treści warto promować. Do jakich odbiorców i w jakiej formie można trafić posługując się konkretnymi serwisami społecznościowymi. Nauczymy również jak korzystać z kilku praktycznych narzędzi, aby to co publikujemy było atrakcyjne dla odbiorców. Będą to szkolenia praktyczne, na które zapraszamy wszystkich, niezależnie od ich doświadczenia. Wiedzę zdobytą w trakcie tego panelu możecie wykorzystać do prowadzenia Waszych biznesów, wspierania organizacji i Was samych!
Finansowanie organizacji polonijnych i zarządzanie projektami.
1 grudnia – jeden termin
Maria Wojas – ekspert ds. zarządzania projektami i pozyskiwania funduszy.
Wiemy, że zapał i dobre pomysły to nie wszystko. Potrzebne są również pieniądze i sprawne zarządzanie. Mamy świadomość, że pozyskiwanie funduszy jest bolączką wielu organizacji pozarządowych…ale nie wszystkich. O tym jak to robią ci, którzy zdobywają pieniądze na swoje projekty, opowiemy na koniec naszego cyklu szkoleń.
Zapraszamy! Będzie ciekawie i inspirująco. Dajemy słowo!
Zgłoś się już teraz!
Aby wziąć udział w szkoleniu, należy się zarejestrować podlinkiem:
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.