“Ludowo to kolorowo”
Zajęcia inspirowane polskim folklorem regionalnym i lokalnym, który warto przybliżać nowym pokoleniom, aby nie utracić jego czaru i wartości.
Polska prowincjonalna to bogactwo gwar, potraw, rzemiosła, strojów i przyśpiewek. Są one wyrazem kultury tworzonej przez lokalną społeczność, tradycji rodzinnych, które charakteryzują wiele obszarów naszego kraju.
Podczas pikniku, który się odbył 22 września 2024 r. w parku Giardini Indro Montanelli w Mediolanie Związek Polaków w Mediolanie i Ludoteka Polska “Na wyspach Bergamutach” zapragnęły dać wyraz szacunku dla tych wytworów kultury ludowej, poprzez przekazanie kolejnemu pokoleniu dzieci kilku aspektów polskiego folkloru.
Zajęcia skoncentrowały się na strojach ludowych. Ze względu na specyfikę zajęć – zajęcia plenerowe – jako pomoce dydaktyczne zostały użyte ilustracje przedstawiające różnego rodzaju ludowe zabawki i stroje.
Kolejnym etapem było pokazanie i omówienie z dziećmi strojów : kaszubskiego, krakowskiego i góralskiego. Dzięki ilustracjom można było zarówno opisać każdy ze strojów osobno, jak i porównać je do siebie. Wprowadzone zostało nowe słownictwo dotyczące poszczególnych elementów strojów. Dzieci zostały zaproszone do dyskusji, stymulowanej pytaniami prowadzącego, dzięki czemu z łatwością wymieniały zaobserwowane elementy i różnice, natomiast w przypadku młodszych dzieci wystarczające było skoncentrowanie się na kolorach i wzorach.
Zabawą utrwalającą przyswojone informacje było “ubieranie” wydrukowanych na kartkach postaci męskich i żeńskich poprawnymi elementami każdego z omówionych strojów. Młodsze dzieci mogły interpretować dowolnie tę zabawę, ale również uczestniczyły i przykładaniu poszczególnych elementów.
W ramach pracy plastycznej maluchy mogły pokolorować postaci według stroju, który najbardziej im się spodobał.
Dodatkowo, dzieci mogły kolorować wydrukowane obrazki przedstawiające męskie i damskie stroje oraz pobawić się w memory, którego “bohaterami” były elementy poszczególnych ubiorów.
Zajęcia cieszyły się żywym zainteresowaniem, gdyż nietypowy temat wywołał dużo emocji w uczestnikach.
Zajęcia zostały dofinansowane przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przedsięwzięcie “Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej w Europie” realizowane przez Fundację Wolność i Demokracja.