550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika stała się nietylko powodem ustanowienia roku 2023, rokiem wielkiego polskiego uczonego. Stała się również pretekstem do narodzin projektu „Podróże z „gwiazdami” – śladami Mikołaja Kopernika”, do którego Związek Polaków w Mediolanie przystąpił wspólnie z Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie i Centrum edukacji i integracji społecznej „Bratanki” z Genui, Polską Ludoteką w Genui. W związku z tym faktem 6 maja 2023 dzieci z naszego Związku oraz grupa z Genui z zaprzyjaźnionego Centrum edukacji i integracji oraz Ludoteki polskiej przeżyły „Nieziemski dzień z Mikołajem Kopernikiem”.
Kosmiczne interaktywne warsztaty
Ten nesamowity dzień rozpoczął się teoretyczno-praktycznymi warsztatami dotyczącymi postaci i spuścizny Mikołaja Kopernika. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy wiekowe (3-6 i 7-12 lat), aby lepiej można dostosować dla nich przygotowane treści. A były one ogromnie interesujące, przybliżyły dzieciom zarówno postać uczonego jak i jego wkład w rozwój współczesnej nauki. Dzieci mogły poznać konstrukcję układu słonecznego i nazwy planet. Dzieci dowiedziały się, że planety krążą wokół słońca i co to oznacza dla nas i naszego życia codziennego, a także, gdzie znajduje się Ziemia w układzie słonecznym. Mali polacy z Genui pokazały, wykonane podczas pierwszego etapu projektu, którego były jedynymi uczestnikami, własnoręcznie wykonane prace. Natomiast wspólnie najmłodsi pokolorowały i ułożyły puzzle z Zukładem Słonecznym a starszaki w tym samym czasie zrobiły zakładki do książek przedstawiające planety i odpowiadały na zagadki dotyczące Mikołaja Kopernika.
Wszystkie dzieci chętnie wysłuchały i zaśpiewały piosenkę „W układzie słonecznym”, która z pewnością ma potencjał na zostanie hitem na miarę „Baby shark”.
Warto podkreślić, że w warsztatach wzięło udział 40 dzieci wraz z opiekunami.
Międzyplanetarny piknik
Mieszkamy we Włoszech i doskonale wiemy jak ważny jest wspólny posiłek a skoro spotkały się dwie organizacje polonijne, nie można było nie skorzystać z okazji, aby zorganizować międzyplanetarny piknik. Na jego miejsce został obrany, centralnie położony Park Indro Montanelli w Mediolanie, gdzie przy pięknej, słonecznej pogodzie w cieniu wysokich i zieleni ich liści oraz innej roślinności, wszyscy mogli się najeść a potem oddać wspólnej zabawie, zawierając nowe znajomości i przyjaźnie lombardzko-liguryjskie, ale przecież pod biało-czerwoną flagą.
Wybór Parku Montanelli był również strategicznym wyborem, gdzyż jest on położony tuż obok kolejnego, niezwykle wyczekiwanego punktu programu, do którego dołoczyła kolejna potężna grupa.
Megagalaktyczna wyprawa do mediolańskiego Planetarium
Ten prawie stuletni obiekt, który w dalszym ciągu gości zafacynowanych kosmosem na epokowych krzesłach, nosi nazwę Planetarium im. Urlico Hoepli i jest jednym z najstarszych planetarium obecnie w użyciu. To wyjątkowe miejsce, w którym najciekawsze rzeczy dzieją się nie przed widownią, ale tuż nad jej głowami, oferuje sugestywny spektakl, który rozgrywa się na mediolańskim niebie codziennie. Niebo utkane gwiazdami, rownież tymi nieistniejącymi już, konstelacjami, galaktykami, wywoływał spontaniczne okrzyki zachwytu wśród dzieci i dorosłych. Jak się dowiedzieliśmy, gdyby nie zanieczyszczenie świetplne nocne niebo byłoby jeszcze jaśniejsze i piękniejsze. To właśnie podczas wizyty w planetarium mogliśmy zobaczyć zarówno ruch Ziemi względem słońca jak i poszczególne elementy układu słonecznego, którymi zajmował się w swoich badaniach, teoriach i hipotezach naukowych związanych z badaniami astronomicznymi, a o których dowiedzieliśmy się wczśniej podczas kosmicznych warsztatów.
W tej części nieziemskiego dnia z Mikołajem Kopernikiem wzięło udział około 100 osób z obydwu stowarzyszeń.
Niezliczona liczba korzyści
Nasz nieziemski dzień przyczynił się zdecydowanie do poznania przez dzieci osoby Mikołaja Kopernka, jego pracy i badań oraz obserwacji tych teori w naszym życiu, dodatkowo możliwość spotkani i poznania nowych przyjaciół z genueńskiego stowarzyszenia, sprawiły, że dzień ten na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.
Adriana Fontanarosa
Galeria zdjęć: