Na firmamencie ważnych polskich dat, które w sposób szczególnych zostały upamiętnione i wspominane, pojawiło się nowe święto – Święto Chrztu Polski. Decyzją ustawy sejmowej w dniu 22 -go lutego 2019, 14 -ty kwietnia stał się dniem upamiętniającym to wydarzenie.
Mieszko I i chrystianizacja Polski
Mimo wielu współczesnych negatywnych głosów komentujących decyzję Mieszka I o przyjęciu Chrztu, trudno odebrać mu znaczenie z punktu widzenia historycznego. Niezależnie od faktu czy komuś po drodze z Kościołem czy też nie.
Chrzest Polski rzymski, który odbył się 14 kwietnia w Wielką Sobotę (data przyjęta przez historyków, gdyż zwyczajowo w dawnych czasach chrzty odbywały się w Wielką Sobotę) 966 r. stanowi jednoznacznie początek formalnego Państwa polskiego. Po zjednoczeniu Polan i Wiślan oraz mniejszych grup zamieszkujących tereny polskie, Mieszko I stanął na czele nowopowstałego Państwa, choć nie został jeszcze koronowany jego królem, co wydarzyło się dopiero w jego synem Bolesławem Chrobrym.
Decyzja o przyjęciu Chrztu miała niewątpliwy charakter polityczny, nietylko dzięki temu utworzono struktury państwowości, wiążąc Polskę z Rzymem wzmocniono na starcie jego pozycję i bezpieczeństwo na arenie europejskiej, dało bodziec do rozwoju na wszystkich obszarach oraz przyjęto z czasem model edukacyjny, oparty na organizowaniu przyparafialnych szkół.
Ustalone przez Parlament święto nie jest dniem wolnym od pracy, ale jest ogromnie ważne dla budowania tożsamości i świadomości polskości, zwłaszcza w młodych pokoleniach.
Autorka: Adriana Fontanarosa
Na podstawie:
https://samorzad.gov.pl/web/gmina-miasto-mordy/14-kwietnia-swieto-chrztu-polski
Zdjęcie obrazu Jana Matejki – Zaprowadzenie chrześcijaństwa. Źródło wikipedia.org