dzien matki kwiaty

Najczulsze polskie święto – Dzień Matki

26 maja w Polsce obchodzimy Dzień Matki, najbardziej wzruszające święto za całego panteonu świąt, które dotyka każdą osobę, dzieci i dorosłych, tych, którzy obecnością Mamy się jeszcze cieszą i tych, którzy już tylko tęsknią do niej we wspomnieniach.

Starożytne początki

Jak to zwykle było, również początków Dnia Matki można doszukiwać się w antycznych tradycjach i kulcie bogiń – matek. Jednymi z pierwszych oznak obecności człowieka i kultur, które reprezentował, są różnego rodzaju skalne rysunki lub figurki, przedstawiające matki lub kobiety w ciąży. 

W starożytnym Egipcie bardzo podkreślano rolę kobiety, które stawały się matkami. Utożsamiano je z boginią Izydą – idealną żoną, matką i panią domu – która dzięki magii płynącej z miłości, miała moc lecznia i opieki nad chorymi. Izyda była opiekunką rodzin, często przedstawiona jako kobieta trzymająca na rękach małego Horusa – późniejszego opiekuna monarchii egipskiej.

W starożytnej Grecji kult matki był utoższamiany z Gają, Matką Ziemią. Jej rolą była opieka nad przyrodą a tym samym nad wszystkimi jej stworzeniami, w tym ludźmi. Z upływem czasu panteon grecki się rozszerzał, a przypisywane Gai właściwości przeszły na jej córkę Reję, żonę Kronosa. Reja, jako pierwsza kobieta karmiła swje dzieci własnym mlekiem i obdarzała tą umiejętnością ziemskie kobiety. Reja byłą matką Demeter, uznaną za boginię płodności i urodzaju, zwaną Matką Ziarna i początków życia.

Starożytni Rzymianie przejęli greckich bogów nadając im swoje imiona, do tego byli bardzo ochoczo nastawieni do wszelkiego rodzaju zabaw na ich cześć. Początkowo uznawano, że świętem dedykowanym matkom były Matronalia, ale jak się okazało było to święto bliższe Dniu Kobiet – można wrócić do tego artykułu, klikając w link. Natomiast dniem matek, było święto Bona Dea, która była przedstawiana jako kobieta i symbolizowała macierzyństwo i opiekuśczość.

Obchody święta w czasach nowożytnych

Początki nowożytnego Święta Matki wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. A ich początek miał miejsce w 1858 r. za sprawą nauczycielki Ann Marii Reeves Jarvis i jej starań, aby uczcić oficjalnie matczyną pracę, ofiarowując jej święto. Według Jarvis domowe obowiązki matek są niedoceniane, bagatelizowane i minimalizowane. Po ponad 160 latach dużo się w tej kwestii nie zmieniło… . Kilka lat później została ona wsparta przez swoją córkę Julię Ward Howe i w 1905 r. zorganizowały one pierwszy Dzień Matki. Święto zostało entuzjastycznie przyjęte przez Amerykanów, co spowodowało, że w 1914 r. Amerykański Kongres ustanowił Dzień Matki świętem narodowym.

Święto Mam z Polsce

Poraz pierwszy obchodzono je 26 maja w1914 r. w Krakowie, a po uzyskaniu przez Polskę niepodległości już regularnie. Przez pewien okres czasu starano się połączyć Dzień Matki z Dniem Kobiet, ale różna etmologia obu świąt, sprawiła, że zamysł ten nie powódł się.

Znaczenie i przekaz

Jest to niezaprzeczalnie najczulsze polskie (i nietylko) święto i jego celem jest okazanie szacunku, miłości i wdzięczności mamom, za ich troskę, obecność, trud i poświęcenie, z jakim nas wychowywały oraz z jakimi przekazywały nam mądrości żywciowe i wartości, którymi kierujemy się w dorosłości. Mile widziane jest obdarowanie mam upominkami, ale najcenniejszy jest czas jaki możemy z nimi spędzić. Dlatego doceniajmy je póki są. Troszczmy się o wpspomnienia, kiedy ich braknie.

Autorka: Adriana Fontanarosa

Na podstawie:

https://www.orpeg.pl/26-maja-dzien-matki/

https://polskieradio24.pl/5/240/Artykul/1769324,Dzien-Matki-Polacy-jako-jedyni-na-swiecie-obchodza-go-26-maja

https://www.naszeszlaki.pl/archives/47834

Zdjęcie: Maria Hossmar z Unsplash

Udostępnij:

stopka
stopka
Skip to content