“Gramatyka na co dzień nas spotyka.” – spotkanie dla dzieci w wieku 3-14 lat – 17 listopada 2024 – relacja

Związek Polaków w Mediolanie i Ludoteka Polska w Mediolanie “Na wyspach Bergamutach” miay przyjemność zaprosić dzieci w wieku od 3 do 6 lat i od 7 do 14 lat wraz z rodzicami na spotkanie w niedzielę 17 listopada 2024 o godzinie 16:00.

“Gramatyka na co dzień nas spotyka.” PRZYMIOTNIK

Do najmłodszych przedszkolaków zawitał niespodziewany gość – mała, ruda, zwinna wiewiórka Basia. Przybiegła prosto z lasu przynosząc ze sobą kosz pełen jesiennych skarbów. Przywitała się i opowiedziała, gdzie jest jej domek. Dzieci szukały go na ilustracjach książki pt. „Rok w lesie”, przedstawiającej las w różnych porach roku.

Maluchy z coraz większym zaciekawieniem zaglądały do kosza wiewiórki. Basia wyciągnęła z niego skarby i poprosiła dzieci o określenie ich cech (np. kasztan – mały, duży, okrągły, twardy, gładki, brązowy). Dzieci wskazywały też, który przedmiot jest większy i największy, a który mniejszy i najmniejszy.

Po obejrzeniu skarbów Basia zaprosiła dzieci do wspólnego tańca w rytm piosenki „Wiewióreczka mała po lesie skakała”.

Zaprzyjaźniła się z przedszkolakami i postanowiła opowiedzieć im więcej o sobie, wykorzystując informacje o wiewiórkach zamieszczone w „Mojej pierwszej encyklopedii zwierząt”. Dzieci dowiedziały się, co jedzą wiewiórki oraz jak robią zapasy na zimę. Rozłupały i spróbowały orzechów laskowych podarowanych im przez Basię. Przy pomocy nauczyciela określiły cechy wiewiórki.

Czy podobają wam się wiewiórki? Chcecie się w nie zamienić i pobiegać z Basią po lesie? Maluchom bardzo spodobał się ten pomysł. Założyły na głowy opaski z sylwetką wiewiórki i hyc do lasu! Słuchając poleceń nauczyciela biegały po lesie, zatrzymywały się i rozglądały dokoła, szły powoli i ostrożnie, chowały w dziuplach z pudełek kartonowych, skakały razem z Basią przy użyciu chusty animacyjnej, zbierały orzechy i zanosiły je do dziupli.

Kiedy się zmęczyły, wysłuchały opowiadania o młodej wiewiórce poznającej otaczającą ją przyrodę pt. „To mój kwiatek!”. Było ono okazją do powtórzenia niektórych poznanych przymiotników.

Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną, z wykorzystaniem jesiennych liści, przedstawiającą wiewiórki w dziupli.

Fotorelacja:

Udostępnij:

stopka
stopka
Skip to content