old couple

Dzień Babci i Dziadka

Dzieciństwo bez dziadków dużo traci na swojej magii i wspomnieniach. Oczywiście, są różne sytuacje rodzinne, ale obcowanie wnuczków z dziadkami jest niesamowitym i bezcennym darem dla każdej ze stron. Dziadkowie, kiedy stają się dziadkami są bardziej łagodni, wyrozumiali, mają więcej czasu i całą skrzynię różnych opowieści. Dzieci, jako wnuczki mogą jeść więcej słodyczy, dłużej oglądać telewizję i robić bezkarnie różne psikusy. Ach, jak fajnie jest z babciami i dziadkami. Dla nich i z wdzięczności za ich miłość i opiekę 21 stycznia obchodzony jest Dzień Babci a 22 stycznia Dzień Dziadka.

Sympatyczna geneza Dnia Babci

Można odnieść wrażenie, że Dzień Babci i Dziadka jest świętem o długiej tradycji, ale jest to … mylne wrażenie. Te dwa dni są poświęcone szczególnej pamięci pobec naszych dziadków tylko w Polsce (i jeszcze w Bułgarii) i jest dniem wybranym w 1964 r. przez czasopismo „Kobieta i życie” w bardzo interesujący sposób. Następnie w 1965 r. utrwalone i rozpowszechnione zostały przez „Ekspress Poznański”.

Miało to miejsce 21 stycznia 1965 r. w 85. Rocznicę urodzin wybitnej polskiej aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej, które w dzień urodzin dziennikarz Ryszrd Danecki właśnie z „Ekspressu Poznańskiego” wręczył jej podczas spektaklu „Drzewa umierają stojąc”, bukiet kwiatów i tort z napisem „Dla babci”. Dama polskiego teatru grała w nim właśnie babcię. A już rok później poznańskie cukiernie zaroiły się od słodkich propozycji wzrowanych na sympatycznym geście, dając tym samym początek tej cudownej tradycji. Data ta nie pokrywa się z datą urodzin aktorki podawaną przez Wikipedię.

Dzień Dziadka

W podobny sposób Telewizja Polska zorganizowała w latach 70. konkurs na wybranie daty Dnia Dziadka.  Początkowo, wzorem dnia wybranego na Dzień Babci, dziadkowie mieli być uhonorowani 30 maja w dzień urodzin Mieczysława Fogga. Termin ten nie zyskał jednak popularności. Stąd od lat 80., następny dzień, czyli 22 stycznia został obwołany Dniem Dziadka, a oba święta choć z wiadomych przyczyn sąsiadujące, najcześciej świętujemy razem.

Laurki

Któż nie pamięta z dziecinnych lat przygotowywania dla Babć i Dziadków kolorowych laurek, pięknych rysunków, drobnych prezentów, recytowania wierszyków, czy pełnych miłości wykonań piosenek, które dołączyły do słodkich wypieków ofiarowywanych dziadkom tego dnia?!

Dzień Dziadków we Włoszech

Jak łatwo się domyśleć nietylko w Polsce ustanowiono dzień, w którym szczególnie podkreśla się troskę, opiekę i miłość dziadków. Prawie zawsze odbywa się to w różne dni w różnych krajach. We Włoszech święto to jest obchodzone dopiero od 2005 r. i jako dzień przyjęto 2 października, czyli Święto Aniołów Stróżów, podkreślając, że dziadkowie są w pewnym sensie Aniołami Stróżami dla swoich wnuków. Z uwagi, że w rozszerzonym znaczeniu jest to dzień, w którym docenia się, jak ważną rolę ze względu na swoje doświadczenie, mądrość życiową oraz rolę w podtrzymywaniu tradycji i więzi rodzinnych mają generalnie osoby starsze, obchody tego święta odbywają się pod patronatem Prezydenta Republiki Włoskiej.

Jan Paweł II o osbobach starszych i dziadkach

Również pontyfikat Jana Pawła II a zwłaszcza jego końcówka, zwłaszcza, gdy sam papież był już osobą starszą, zwracał dużą uwagę na rolę osób starszych w społeczeństwie oraz na samo „pojęcie” godności osób w podeszłym wieku, wydając List do ludzi w podeszłym wieku z 1999 r. . To również Jan Paweł II probonował, aby Dzień Dzadków obchodzić 26 lipca, kiedy w Kościele Katolickim wspominani są Św. Anna i Św.Joachim – rodzice Maryji, czyli dziadkowie Pana Jezusa.

Pamięć zamknięta w osobach

Osoby starsze, w tym i nasi dziadkowie, są kustoszami pamięci i historii zarówno naszych rodzin jak i kraju. Oni przekazują wartości i mądrość życiową, dają przykład i bezgraniczą miłość nieskażoną brakiem czasu, pędem za czymś, za czym nie ma sensu pędzić. Strata ich jest stratą bezpowrotną, to zniknięcie pewnej epoki i naszego poczucia bezpieczeństwa. Dlatego dbajmy o ten cenny i kruchy skarb, zanim zniknie w naszych dłoniach.

Autor: Adriana Fontanarosa 

Na podstawie:

https://mamotoja.pl/rodzina/swieta-i-uroczystosci/kiedy-jest-dzien-babci-21961-r1/

https://naszswiat.it/historia/dlaczego-dzien-babci-dziadka-obchodzi-sie-w-polsce-21-22-stycznia/amp/

https://www.rmfmaxx.pl/news/Dzien-Babci-i-Dziadka-Poznaj-historie-tych-pieknych-swiat,44420.html#crp_state=1

Do moich Braci i Sióstr -ludzi w podesz» ym wieku!   «Miar naszych | John Paul II (vatican.va)

https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/01/21/historia-dnia-babci-i-dziadka/

Zdjęcie: Image by ErikaWittlieb from Pixabay

Udostępnij:

stopka
stopka
Skip to content