Związek Polaków w Mediolanie i Ludoteka Polska w Mediolanie “Na wyspach Bergamutach” miały przyjemność zaprosić dzieci w wieku od 3 do 6 lat i od 7 do 14 lat wraz z rodzicami na spotkanie w niedzielę 10 marca 2024 o godzinie 16:00.
Projekt „Nasze tradycje -nasz skarb” – współfinansowany z funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej
Dzieci zostały podzielone na dwie grupy wiekowe.
Maluchy w wieku 3-6 lat uczestniczyły w zajęciach wraz z towarzyszącymi im rodzicami. Spotkanie rozpoczęło się od piosenki oraz zabawy mających na celu wymienić różne sposoby witania się, poznanie imion (również rodziców) i identyfikowanie dzieci wraz z imionami na podstawie charakterystycznych cech ich wyglądu. Następnie dzieci zostały zachęcone do dostosowanej do nich dyskusji na temat Świąt Wielkanocnych i tradycji wielkanocnych. Na początek dzieci ulokowały Święta w odpowiedniej porze roku, potem – zachęcone – powiedziały, które z nich spędziły już kiedyś Wielkanoc w Polsce a następnie rozpoczęło się wymienianie momentów związanych ze poszczególnymi etapami, np. Niedziela Palmowa, święcenie pokarmów, wielkanocne śniadanie oraz Śmigus Dyngus.
Rozmowie towarzyszyły przyniesione przez nauczyciela rekwizyty a także porównywanie palm polskich do włoskich oraz zaznaczenie, że we włoskim Kościele nie święci się pokarmów ani też nie ma tradycji Lanego Poniedziałku. W tej części dzieci również bawiły się w zgadywankę ’co wkładamy a czego nie wkładamy do koszyczka’, czemu towarzyszyły zarówno westchnięcia za różnymi wielkanocnymi smakołykami jak i salwy śmiechu przy wymienianiu czegoś, co w koszyczku nie powinno się znaleźć. Ta część odbyła się również z użyciem autentycznych rekwizytów. Dzięki tej zabawie dzieci poznały słownictwo związane z wielkanocnymi pokarmami, ozdabianiem koszyczka i symboliką poszczególnych elementów.
Po głównej części dyskusyjnej dzieci i rodzice zostali zaproszeni do obejrzenia kilkuminutowego filmiku animowanego o tradycjach wielkanocnych dostosowanych do ich wieku i możliwości poznawczych. Po filmie dokończyły dyskusję odpowiadając na zadane w filmie pytania oraz opowiadając o tym, jak spędzają Drugi Dzień Świąt, czyli Śmigus Dyngus. Ostatnim momentem przewidzianym w zajęciach było wykonanie przestrzennej kartki świątecznej lub obrazka, na którym widniał wypleciony wielkanocny koszyczek, a w nim jajka oraz ruszające łapkami króliczka. Pleceniem koszyczków zajęli się ochoczo rodzice, widać było bardzo dużą współpracę na różnych etapach prac oraz duża integracja. Dzieci kolorowały wydrukowane jajka oraz robiły króliczki z kształtu swoich rączek a później je pokolorowały.
Ostatnim momentem wspólnych zajęć było pamiątkowe zdjęcie, do którego wraz z wykonanymi pracami pozowały nie tylko dzieci, ale również rodzice, którzy byli współautorami dzieł. Taka międzypokoleniowa współpraca przy wykonaniu prac plastycznych spotkała się z ogromnym entuzjazmem rodziców i dzieci. Efektem tego było skupienie całej grupy i wspaniałe efekty ich wspólnych wysiłków.
Dzieci w wieku 7-13 lat uczestniczyły w zajęciach “Pisanki, kraszanki, drapanki, czyli sposoby ozdabiania jajek wielkanocnych.” Na samym początku dzieci wzięły udział w prezentacji, gdzie dowiedziały się o różnych technikach dekorowania jajek. Następnie przystąpiono do wyjaśnienia wjak najprostszy sposób można wykorzystać technikę decoupage podczas zdobienia jajek ze styropianu. Wszyscy słuchali z zainteresowaniem po czym przystąpili do wykorzystania wiedzy w praktyce. Starsze dzieci poradziły sobie wzorowo a młodszym dzieciom pomagali dzielni rodzice.
Fotorelacja: