Święty Mikołaj a mikołajki

Do tego, że Św. Mikołaj istnieje nie trzeba nikogo przekonywać. Ani małych ani dużych, ani tych, który znają historię Kościoła. Ale własnie dla tych, którzy nie znają historii biskupa z Miry lub nie wiedzą, jak jego kult przerodził się z religijnego na świecki, jest dzisiejszy artykuł.

Mikołaj z Miry

Choć, jak mówi Sobór Watykański Drugi, jednoznacznych dowodów na istnienie tego świętego nie ma, a jego wspomnienie w Kościele 6 grudnia jest wspomnieniem dowolnym, wiemy o tej postaci całkiem sporo.

Mikołaj urodził się ok. 270 roku w bogatej i pobożnej rodzinie w Licji, która wchodzi w skład dzisiejszej Turcji. To dzięki religijności wyniesionej z domu Mikołaj zdecydował się na zostanie kapłanem. Swoją biskupą powinność wykonywał w Mirze, stąd jest znany jako biskup z Miry.  Po śmierci rodziców Mikołaj rozdał cały swój majątek biednym, działając często w nocy, aby nie zostać rozpoznanym. Według tradycji całe swoje życie poświęcił biednym i potrzebujących. Po jego śmierci, która nastąpiła właśnie 6 grudnia, już od IX wieku wierni na całym świecie czcili jego kult.

Dlatego zniesienie tgo wspomnienia z kalendarza świąt kościelnych spotkało się z protestami rzesz jego zwolenników. W ostateczności Kościół dopuścił je jedynie jako wspomnienie dowolne.

Mikołajki w Polsce

Zaznaczając od początku, że mikołaki, jak i nazwy innych świąt w tradycji polskiej (np. andrzejki , walentynki) piszemy małą literą, należy powiedzieć, że te przedświąteczny zwyczaj ten przyjął się dopiero od XIX wieku. Najpierw dotarł na dwory i bogate mieszczańskie domy a dopiero z czasem rozprzestrzenił się również w skromniejszych rodzinach, które do tej pory miały zwyczaj obdarowywania się prezentami jednynie z okazji ważnych świąt, jak np. chrzciny czy ślub.

Dziś mikołajki to święto celebrowane w bardzo kameralnym gronie, wśród rodziny i najbliższych. To zwłaszcza dzieci wyczekują na starszego pana z białą brodą, w czerwonej czapce w czubek i czerwono–białym kombinezonie, koniecznie z dużym brzuchem. Jako że Św. Mikołaj przybywa zazwyczaj w nocy radość z prezentów następuje dopiero następnego dnia rano, podnosząc poduszkę lub szukając prezentów wokół łóżka. Ale Mikołaj lubi odwiedzać dzieci także w przedszkolach czy szkołach.  Wśród starszych osób prezenty częściej wręcza się osobiście. Istotna jest również pomysłowość, która charakteryzuje darowane przedmioty.

Ważnym elementem mikołakowych upominków, bo chyba to właśnie to słowo jest właściwsze, aby nazwać prezenty od Świętego Mikołaja z 6 grudnia, są słodycze.

Niech, zatem, grudzień zacznie się słodko w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok.

Autor: Adriana Fontanarosa

Na podstawie:

  1. https://dobreskladniki.wp.pl/skad-sie-wziely-mikolajki-slodka-tradycja-grudniowego-swieta
  2. https://cafesenior.pl/artykuly/skad-sie-wziela-tradycja-mikolajek,71095.html

Obraz autorstwa Freepik

Udostępnij:

stopka
stopka