Po Dniu Matki i Dniu Dziecka czas docenić również rolę Ojca w obrębie rodziny. Nic więc dziwnego, że również oni doczekali się swojego święta. Stało się to później niż w przypadku mam i dzieci, ale liczy przecież się intencja. Dlatego też 23 czerwca w Polsce nie zapominamy o naszych ojcach.
Na początku były Stany Zjednoczone
Trochę się już chyba przyzwyczailiśmy, że genezę wielu świąt wywodzimy ze Stanów Zjednoczonych. Nie inaczej jest i w przypadku Dnia Ojca, którego korzenie sięgają roku 1910 i przenoszą nas do miasteczka Spokane w stanie Waszyngton, gdzie po raz pierwszy obchodzono Dzień Ojca, właśnie jako zwrócenie uwagi na fakt, że także ojcowie zasługują na docenienie ich miłości i troski względem rodziny i dzieci.
Pomysł w 1908 roku w USA poddała niejaka Grace Golden Clayton, aby uhonorować mężczyzn, którzy stracili życie w wypadkach górniczych w tym kraju. Wówczas ten pomysł nie spotkał się z entuzjazmem. Amerykanie zawdzięczają pierwsze obchody święta Sonorze Smart Dodd — córce weterana wojny secesyjnej Williama Smarta, która – dowiedziawszy się o pomyśle świętowania Dnia Matki, wprowadzonego 3 lata wcześniej – postanowiła uczcić swojego ojca za trud i poświęcenia w wychowaniu jej i jej rodzeństwa po śmierci matki, a także docenić wszystkich innych ojców. Zaproponowała datę 5 czerwca, dzień urodzin jej ojca, ale radni postanowili, że lepsza będzie trzecia niedziela czerwca. Przez około 60 lat święto to miało charakter nieformalny, a następnie, w roku 1966r. prezydent Lyndon B. Johnson ustanowił oficjalnie i ogólnokrajowo święto, którego obchody wyznaczono na trzecią niedzielę czerwca od 1972r.
W Polsce
Polska dołączyła do obchodów Dnia Ojca od 23 czerwca 1965r. Święto to cieszy się bez wątpienia mniejszą popularnością niż Dzień Matki, ale mimo to ważne jest, aby okazać wdzięczność również tacie za jego trud i poświęcenie.
Nowa data
W marcu 2023r. do Kancelarii Marszałek Sejmu złożono 74 tyś. podpisów pod petycją w sprawie zmiany ustawy w zakresie daty obchodzenia święta. Zamiast dnia 23 czerwca proponuje się dzień 19 marca, zrównując tym samym obchody z krajami takimi jak Włochy, Hiszpania, Portugalia czy Chorwacja. Uzasadnienie zmiany daty jest logiczne i wynika z tradycji katolickiej. 19 marca to święto Św. Józefa, opiekuna Pana Jezusa, który jest uważany za wzór ojca i jest również patronem ojców.
Pomysłodawcą kampanii „Dzień Ojca na nowo” jest Centrum Życia i Rodziny, którego prezes p. Paweł Ozdoba, w wypowiedzi dla Polskiego Radia, uzasadniał, że zmiana daty i związanie święta z osobą Św. Józefa nadałoby temu świętu nowy, pogłębiony charakter, co na pewno przyniosłyby korzyść również dla nie-katolików. Święty Józef to postać godna naśladowania, wzór mężczyzny, męża i ojca – dobry przykład dla współczesnych mężczyzn. Przez Centrum zwrócił uwagę, że data 23 czerwca jest mało powszechna, Dzień Ojca obchodzony jest tego dnia jedynie w Polsce i w Nikaragui. Podczas, gdy 19 kwietnia obchodzi go kilka wcześniej wymienionych krajów europejskich, z którymi łączą nas więzy kulturowe, religijne i kontekst społeczny.
Projekt został poparty przez Konferencję Episkopatu Polski, jej ambasadorem zostali między innymi profesor Aleksander Nalaskowski czy Barbara Nowak – kurator oświaty w Krakowie. Pozytywne zainteresowanie okazała ponoć także marszałek Sejmu Elżbieta Witek i kilku posłów.
Autorka: Adriana Fontanarosa
Na podstawie:
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/dzien-ojca-2021-kiedy-jest-dzien-ojca-na-swiecie/kkvf44x
https://www.kalendarzswiat.pl/dzien_ojca
https://radiopogoda.pl/dzien-ojca-2021-kiedy-wypada-w-polsce-na-swiecie-jaka-jest-jego-historia
Zdjęcie: Josh Willink: https://www.pexels.com/photo/man-carrying-baby-drawing-their-foreheads-69096/